ایماکو 400

مشخصات دارویی

گروه درمانی نام ژنریک نام تجاری
Antineoplastic Imatinib Imaco® 400
شکل دارویی دوز بسته بندی
Capsule 400 mg 10

ایماکو 400


عمومی ایماتینیب مسیلات یک مهار کننده تیروزین کیناز است. به صورت مسیلات تجویز می شود اما دوزهای داده شده بر اساس پایه بیان می شوند. 5/119 میلی گرم فرم مسیلات تقریباً معادل با mg 100imatinib است. در درمان لوسمی میلوئید مزمن به بیماران در مرحله مزمن معادل با mg400 پایه در روز به صورت خوراکی داده می شود که در صورت نیاز به mg600 قابل افزایش است و در فاز شدید بیماری دوز mg600 در روز داده می شود که در صورت نیاز به mg400 و 2 بار در روز قابل افزایش است. به کودکان بالای 3 سال دوز mg/m 260 در روز تا حداکثر mg400 در فاز مزمن و mg/m340 تا حداکثر mg600 در فاز پیشرفته داده می شود. در درمان تومورهای بدخیم استرومایی متاستاتیک و یا غیر قابل جراحی گوارشی دوز 400 یا 600 میلی گرم در روز توصیه می شود. دوزهای تجویزی باید همراه با غذا مصرف شوند و با حجم زیادی مایعات خورده شوند تا ناراحتی های گوارشی به حداقل برسد. در صورت بروز مسمومیت کبدی و مهار شدن میلوئید نیاز به تعدیل دوز می باشد. شمارش گلبولهای خونی و عملکرد کبدی بایستی به صورت مرتب مانیتور گردند.
عوارض جانبی هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود. اگر چه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود اما در صورت بروز آن با پزشک یا داروساز خود مشورت نمائید: ادم، اكاهش يا افزايش فشار خون، درد قفسه سینه، خستگی، سردرد، افسردگی، اضطراب، اختلالات چشایی، بی‌خوابی، پارستزي، سرگيجه، درد، راش پوستی، خارش، تعریق شبانه، ریزش مو، پوسته شدن پوست، تهوع، اسهال، استفراغ، بی‌اشتهایی، درد شکمی،نفخ، یبوست، التهاب مخاط، كاهش تعداد گلبول‌های سفید خون، آنمي، کاهش پلاکت، خونریزی، افزايش آنزيم هاي كبدي ALP,ALT,AST))، افزایش سطح بیلی‌روبین و ترانس آميناز كبدي، احتمال ايجاد عفونت و آنفلوآنزا، تب، التهاب و درد مفاصل، كمردرد، گرفتگي و سختي عضلات، ضعف و درد عضلاني، ادم پلك، تاري ديد، افزايش ترشح اشك، افزايش كراتينين سرم، سرفه، علائم شبه آنفلوآنزا، سينوزيت، رينيت، پنوموني، عفونت دستگاه تنفسي فوقاني، افزايش ضربان قلب، برافروختگي؛ حسايت پوست به نور، كاهش وزن، تغيير الكتروليت هاي خون، خشكي دهان.
مقدار و نحوه مصرف ايماكو® باید همراه با وعده غذایی و یک لیوان پر از آب میل شود. -مقدارهای 400 و 600 میلی گرم باید یک بار در روز استفاده شوند و مقدار 800 میلی گرم باید در دو نوبت جداگانه 400 میلی گرمی در روز تجویز شود. -این دارو را می توان در آب و یا آب سیب به منظور استفاده راحت تر در افرادی که مشکل در بلع دارند، حل نمود و بعد از حل شدن باید بلافاصله مورد استفاده قرار گیرد. جهت رعايت اصول ايمني در حل کردن دارو، فرد باید از 2 عدد دستكش، پيشبند و ماسك استفاده نمايد و روي سطح ميز يك پد يك بار مصرف قرار دهد. هر 100 میلی گرم از ایماتینیب را می توان در 50 سی سی آب و یا آب سیب حل نمایید، به عنوان مثال ایماتینیب 400 میلی گرم را در 200 سی سی آب و یا آب سیب می توان حل نمود. مقدار مورد نظر از ایماتینیب را با کمک قاشق مخصوص بیمار به خوبی حل نماييد. در صورت تماس پوست یا مخاط با دارو ، محل مورد نظر را با مقادیر فراوان آب شستشو دهید.
هشدارها این دارو ممکن است در برخی افراد باعث بروز سرگيجه، تاري ديد و خواب آلودگی گردد. لذا ضمن درمان از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارند؛ خودداري نماييد.
کاتالوگ کاتالوگ ایماکو 400
فهرست