کوتیمت سیدال

مشخصات دارویی

گروه درمانی نام ژنریک نام تجاری
Antibacterial Drugs Co-Trimoxazole Cotimet Cidal®
شکل دارویی دوز بسته بندی
Tablet 400 mg 100

کوتیمت سیدال


عمومی این دارو برای بیماری فعلی شما تجویز شده است. لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه به دیگران خودداری نمایید. – قبل از مصرف این دارو در موارد زیر با پزشک مشورت کنید. – وجود هر نوع حساسيت به سوافوناميدها، فوروزمايد،ديورتيك هاي تيازيدي، سولفونيل اوره، مهاركننده هاي كربنيك انيداز، تري متوپريم ها و مواد ديگر از قبيل غذاها، مواد محافظ و رنگ ها. – در صورت ابتلا به بيماري هايي نظير كم خوني و يا بيماري هاي خوني ديگر، كمبود گلوكز 6 فسفات دهيدروژناز، بيماري هاي كبدي يا كليوي و پورفيري.
عوارض جانبی – موارد نادری از مرگ و میر ناشی از واکنشهای جدی مانند سندرم استیونس جانسون، تخریب پوستی، نکروز کبدی و عوارض خونی وکم خونی با مصرف این دارو مشاهده شده است بیمارانی که مبتلا به نشانگان ضعف سیستم ایمنی اکتسابی ((AIDSهستند بیشتر مستعد بروز عوارض جانبی این دارو می باشند. همچنين به نظر می رسد عوارض جانبی این دارو در افراد کند استيله کننده نسبت به افراد تند استيله کننده بیشتر بروز نماید. 1- عوارضی که در صورت بروز نیاز به مراقبت پزشکی دارند: – با شیوع بیشتر، حساسیت زیاد. حساسیت به نور – با شیوع کمتر: دیسکرازی های خونی (تب و گلو درد. پوست رنگ پریده، خونریزی با کبودی غیر عادی خستگی ، وضعف غير عادي) ،هپاتیت، نشانگان ليلز (Lyells) ) اشکال در بلع ، ترمزی ، تورم، پوسته پوسته شدن یا سست شدن پوست ، نشانگان استیونس جانسون (مجموعه ای از عوارض پوستی و درد مفاصل و ماهیچه ها). – نادر، سمیت سیستم عصبی مرکزی، عوارض گوارشی، وجود خون در ادرار، گواتر يا اختلال عملکرد غده تیروئید، عوارض کلیوی ۲- عوارضی که در صورت استمرار نیاز به مراقبت پزشکی دارند: عوارض سیستم عصبی مرکزی ( سرگیجه، سر درد، خواب آلودگی)، اختلالات گوارشی (اسهال، از دست دادن اشتها، تهوع یا استفراغ)
مقدار و نحوه مصرف مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار مصرف معمول این دارو به قرار زیر است: – بزرگسالان: • ضد باكتري عمومي: 800 ميلي گرم سولفامتوکسازول و 160ميلي گرم تری متوپریم هر 12 ساعت. -ضد انگل (دوز دقيق به تشخيص پزشك و بسته به نوع انگل تعين خواهد شد.) درمان پنوموني پنوموسيستيس كاريني: 75/18 تا 25 ميلي گرم سولفامتوکسازول و 75/3 ميلي گرم تا 5 ميلي گرم تری متوپریم به ازاي هر كيلو گرم وزن بدن هر 6 ساعت براي 14 تا 21 روز. پيشگري پنوموني پنوموسيستيس كاريني و توكسوپلاسموز: 800 ميلي گرم سولفامتوکسازول و 160 ميلي گرم تری متوپریم يك بار در روز مصرف شود. – کودکان: ضد باکتری عمومی : -در نوزادان تا سن 2 ماه مصرف دارو توصيه نشده است. نوزادان2ماهه و بزرگتر: نوزادان و کودکان تا ۴۰ کیلوگرم: ۲۰ تا ۳۰ میلی گرم سولفامتوکسازول و ۴ تا ۶ میلی گرم تری منوپریم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر ۱۲ ساعت مصرف می شود. کودکان بیش از ۴۰ کیلو گرم مطابق دوز بزرگسالان مصرف می شود. ضد انگل: درمان پنومونی پنوموسیستیس کارینی: ۵/ ۱۸ تا ۲۵ میلی گرم سولفامتوکسازول و75/3 تا ۵ میلی گرم تری متوپریم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن هر6 ساعت برای 14 تا 21 روز. پیشگیری پنوموسیستی کارینی در نوزادان با بیش از ۴ هفته: ۳۷۵ میلی گرم سولفامتوکسازول به ازای هر متر مربع از سطح بدن و 75 میلی گرم تری منو پرم به ازای هر متر مربع از سطح بدن ۲ بار در روز و با ۳ بار در هفته در روزهای متوالی مصرف می شود. در پیشگیری از توکسوپلاسموز نیز دوز به همین صورت است . • در صورت فراموش كردن يا از دست دادن يك نوبت مصرف به محض بياد آوردن آن را مصرف كنيد مگر نوبت بعدي فرا رسيده باشد . از دو برابر كردن ميزان مصرف خودداري نماييد. • دارو را به همراه يك ليوان پر از آب مصرف نموده و در طول روز آب اضافي بنوشيد تا عوارض جانبي تخفيف يابد.
هشدارها با مصرف اين دارو عوارض جانبي در افراد سالخورده ممكن است بيشتر بروز نمايد. • در هنگام مصرف اين دارو توصيه مي شود كه با احتياط از مسواك، نخ دندان وخلال دندان استفاده شود. • در صورت نياز به انجام هر گونه اقدام دندان پزشكي، مصرف اين دارو را به پزشك خوود اطلاع دهيد. • طي درمان با اين دارو از قرار گرفت در برابر اشعه آفتاب و دستگاه هاي برونزه خودداري نماييد. • در صورت عدم بهبودي علائم بيماري در عرض چند روز يا بدتر شدن آن ها، با پزشك خود مشورت كنيد. • مصرف اين دارو ممكن است سبب خواب آلودگی شود، لذا ضمن درمان با اين دارو از رانندگی و یا کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری کامل دارد خودداري نماييد. • در صورت بروز كم خوني از فوليك اسيد استفاده نماييد. • در صورت بروز بثورات جلدي و هر نوع عارضه جانبي جدي، درمان را متوقف و با پزشك خود مشورت كنيد. • در طي درمان با اين فرآورده از لحاظ شمارش سلول هاي خوني تحت نظر پزشك باشيد.
کاتالوگ کاتالوگ کوتیمت سیدال
فهرست