کلونازپام 1

مشخصات دارویی

گروه درمانی نام ژنریک نام تجاری
Antiepileptic Clonazepam Centin Noro®
شکل دارویی دوز بسته بندی
Tablet 1 mg 100

کلونازپام 1


عمومی قرص کلونازپام یک خواب آور قوی محسوب می شود و جزء داروهای ضد تشنج طبقه بندی می شود. کلونازپام یکی از قوی ترین داروهای خواب آور که خواب عمیق ایجاد می کند و در عین حال وابستگی بیشتری نسبت به بقیه داروهای هم گروه خود دارد. بر خلاف آلپرازولام و نیترازپام که نیمه عمر کوتاهی دارند، ماندگاری کلونازپام در خون بیشتر است و وابستگی شدیدتری ایجاد می کند.
کلونازپام دارویی از دسته ی بنزودیازپین ها (مانند دیازپام) است که در درمان انواع صرع و تشنج در کودکان و بزرگسالان تجویز می شود.
عوارض جانبی هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود. اگر چه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود اما در صورت بروز آن با پزشک یا داروساز خود مشورت نمائید: مهمترین این عوارض عبارتند از: اضطراب، گیجی (به ویژه در سالخوردگان)، ضربان تند و نامنظم قلب، افسردگی روانی، توهم، خواب آلودگی، ضعف عضلانی، حرکات غیر قابل کنترل بدن از جمله چشم ها، اشکال در به خواب رفتن، کبودی و خون ریزی عادی، بثورات جلدی، زخم در دهان یا در گلو.
مقدار و نحوه مصرف مقدار مصرف قرص كلونازپام 1 و 2 بسته به شرایط بیماری و بیمار تجویز می گردد و تجویز از دوز کم شروع و در صورت نیاز توسط پزشک معالج افزایش می یابد .مقدار مصرف عمومی: • ضد تشنج: – بزرگسالان: 1 میلی گرم يك بار در روز به مدت 4 شب ، دوز طي 2-4 هفته قابل افزايش مي باشد ،حداکثر مقدار مصرف دارو 4-8 میلی گرم در روز است. -نوزادان و کودکان : مقدار مصرف دارو توسط پزشك تعیین می شود. •ضد اضطراب: -بزرگسالان: 1-2 ميلي گرم روزانه -نحوه مصرف: – دوره درمان را كامل كنيد و دارو را راس ساعت به همراه یک لیوان آب میل نمایید . – از قطع مصرف دارو بدون اطلاع پزشک معالج خودداری نمایید. – در صورت فراموشی یک نوبت دارو به محض یه یاد آوردن آن را مصرف نمایید و در صورت گذشتن بیش از 1 ساعت از زمان مقرر ، از مصرف نوبت فراموش شده خودداری نمایید و دوز بعدی را در زمان مقرر مصرف کنید. – از آنجايي كه اين دارو سبب ايجاد وابستگي مي شود، لذا از مصرف دارو بيش از مقدار توصيه شده و يا مدت زمان توصيه شده توسط پزشك خودداري نماييد.
هشدارها
کاتالوگ کاتالوگ کلونازپام 1
فهرست