زافکس (پرگابالین)

مشخصات دارویی

گروه درمانی نام ژنریک نام تجاری
Antiepileptic Pregabalin Xafex®
شکل دارویی دوز بسته بندی
Capsule 75 mg 30

زافکس (پرگابالین)


عمومی زافکس (پرگابالین) درمان نوعی صرع به نام صرع پارشیال (ناحیه‌ای) است. در این بیماری حملات تشنج کوتاه مدت در اثر اختلال جریان الکتریکی سلول‌های یک سمت مغز رخ می‌دهد. از این رو علائم نیز در بخشی از بدن بروز می‌کند. پرگابالین با کاهش جریان الکتریکی غیرطبیعی سلول‌های مغزی به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد صرع جهت کاهش حملات تشنج استفاده می‌شود. پرگابالین همچنین در درمان دردهای مزمن ناشی از آسیب عصبی نیز تجویز می‌شود. این نوع درد که به درد نوروپاتی معروف است می‌تواند علل مختلفی مانند دیابت یا زونا داشته باشد. مورد دیگر مصرف پرگابالین در درمان علائم اختلالات اضطرابی، خصوصاً در افرادی که به داروهای دیگر درمان‌کنندهٔ این اختلال پاسخ نداده‌اند است.
عوارض جانبی هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود. اگر چه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود اما در صورت بروز آن با پزشک یا داروساز مشورت نمائید. خواب آلودگی ، گیجی،تاری دید، دوبینی، افزایش اشتها و افزایش وزن بدن، خشکی دهان، یبوست، تهوع، نفخ، سرخوشی، کاهش میل جنسی، اختلالات نعوظ، تحریک پذیری، لرزش بدن، خواب رفتگی اندام ها، سختی در تکلم، اختلال در تمرکز و حافظه، سرگیجه، اختلال در هماهنگی اعضای بدن و راه رفتن، خستگی مفرط، ادم، سنکوپ و نارسایی احتقانی قلب، نارسایی کلیوی برگشت پذیر، افزایش آنزیم های کبدی، رابدومیولیز (اسیب و تخریب عضلات ارادی)، ژنیکوماستی (بزرگ شدن پستان)، کاهش تعداد پلاکت و واکنش های حساسیتی.
مقدار و نحوه مصرف دسته دارویی: ضد تشنج، ضد درد -درمان صرع: ۱۵۰ میلی گرم روزانه در 3-2 دوز منقسم، سپس براساس پاسخ فرد به دارو می توان یک هفته بعد دوز را به ۳۰۰ میلی گرم روزانه و سپس 600 میلی گرم روزانه افزایش داد. -درمان اختلالات گسترده اضطرابی: 150 میلی گرم روزانه در 3-2 دوز منقسم ، سپس هر هفته می توان دوز را 150 میلی گرم افزایش داد. حداكثر دوز مجاز روزانه : 600 میلی گرم. -درمان درد نوروپاتی: 150 میلی گرم روزانه در 3-2 دوز منقسم ، سپس براساس پاسخ فرد به دارو بعد از 7-3 روز می توان دوز را به 300 میلی گرم روزانه افزایش داد. حداكثر دوز مجاز روزانه : 600 میلی گرم (حداكثر دوز مجاز روزانه در افراد با نوروپاتی دیابتی: 300 میلی گرم). -فیبرومیالژی: دوز ابتدايي 75 میلی گرم 2 بار در روز. دوز نگهدارنده، 450-300 ميلي گرم روزانه در دو دوز منقسم. سپس براساس پاسخ فرد به دارو بعد از یک هفته می توان دوز را به 150 میلی گرم دو بار در روز افزایش داد. دوز نگهدارنده، 450-300 ميلي گرم روزانه در دو دوز منقسم. حداكثر دوز مجاز روزانه: 450 میلی گرم. نحوه مصرف دارو: دارو را مي توان همراه یا بدون غذا مصرف نمود.
هشدارها -هرگز بدون توصیه پزشک و ناگهانی، مصرف دارو را قطع نكنيد، بلکه بايد در طی حداقل یک هفته دوز دارو کم شده و سپس قطع گردد. عوارض ناشی از قطع ناگهانی دارو: اسهال، سردرد، بی خوابی و تهوع. -در طول درمان با این دارو تعداد پلاکت خون و سطح کراتین کیناز خون به طور مرتب ارزیابی شود. -در طول درمان با این دارو هر گونه درد ماهیچه ای به پزشک اطلاع داده شود. -در صورت بروز آنژیوادم (ورم دهان، لثه، صورت و گردن) مصرف دارو را قطع کرده و سریعا به پزشک مراجعه نماييد. مخصوصا در افرادی که در کنار پرگابالین از داروهای ACEIs (کاپتوپریل، انالاپریل، …) استفاده می کنند. -در مردانی که قصد بچه دار شدن دارند، به دلیل ریسک تراتوژنیسیته بودن دارو بر روی جنین، با احتیاط و زير نظر پزشک متخصص مصرف شود. -در صورت وقوع واکنش حساسیتی شدید (سختی در تنفس، قرمزی و تاول پوست) دارو را قطع کرده و سریعا به پزشک مراجعه نماييد.
کاتالوگ کاتالوگ زافکس (پرگابالین)
فهرست