پریتیفن (کتوتیفن)

مشخصات دارویی

گروه درمانی نام ژنریک نام تجاری
Bronchodilator and Anti-asthma drugs Ketotifen Pritifen®
شکل دارویی دوز بسته بندی
Syrup 1 mg/ 5 ml 60 ml

پریتیفن (کتوتیفن)


عمومی یک داروی ضد حساسیت یا آنتی هیستامین است که علائم حساسیت را تسکین می‌دهد و از تشدید شدن آنها جلوگیری می‌نماید. داروی کتوتیفن همچنین به همراه سایر داروهای ضد آسم جهت کاهش دفعات، شدت و علائم آسم نیز استفاده می‌شود. این دارو در حملات آسم استفاده نمی‌شود و فقط برای پیشگیری مؤثر است
عوارض جانبی تحریک پذیری (در بزرگسالان)، عصبی شدن، افزایش وزن، سندرم استيونس-جانسون، خواب آلودگي، شوک آنافیلاکسی، آنژیوادم، گلوکوم زاویه بسته( در بزرگسالان)، آریتمی، تاری دید، گیجی، تشنج، افسردگی، سرگیجه، خشکی دهان، سردرد، کاهش فشارخون، تپش قلب، لرزش بدن، واکنش های حساسیت به نور، راش پوستی، احتباس ادرار، اختلالات خواب.
مقدار و نحوه مصرف دسته دارویی: آنتی هیستامین رینیت آلرژیک: کودکان 17-3 سال: 1 میلی گرم دو بار در روز. بزرگسالان: 1 میلی گرم دو بار در روز، در صورت نیاز می توان دوز را به 2 میلی گرم دو بار در روز افزایش داد، همراه با غذا مصرف شود. رینیت آلرژیک در افرادی که که به راحتی اثرات خواب آوری دارو را نشان می دهند: بزرگسالان: در ابتدا 1-5/0 میلی گرم یک بار در روز. دارو در شب مصرف شود.
هشدارها در افراد با بيماري هاي شدید کبدی به دلیل افزايش ریسک ابتلا به کما مصرف نشود. بهتر است در کودکان زیر 3 سال مصرف نشود. در حین مصرف دارو از نوشیدن الکل و فرآورده های الکلی خودداری کنید.
کاتالوگ کاتالوگ پریتیفن (کتوتیفن)
فهرست