سیتاگلیپتین 25

مشخصات دارویی

گروه درمانی نام ژنریک نام تجاری
Antidiabetic Drugs Sitagliptin
شکل دارویی دوز بسته بندی
Tablet 25 mg 30

سیتاگلیپتین 25


عمومی سیتاگلیپتین نسل جدید داروهای درمان دیابت نوع دو است. این دارو یک مهارکننده ی DPP-4 می باشد که با افزایش سطح انکرتین در خون که مسئول تنظیم آزادسازی انسولین در خون است ، بصورت غیر مستقیم منجر به افزایش انسولین خون و در نتیجه کاهش قندخون خصوصاً پس از غذا می شود.از مزایای دیگر این دارو کمک به کاهش ساخت قندهای ساده توسط کبد می باشد.
مطالعات نشان می دهد که در بیماران مصرف کننده ی انسولین، با اضافه کردن این دارو به رژیم درمانی،می توان دوز انسولین را کاهش داد.
این دارو با غذا تداخلی ندارد و میتوانید آن را قبل یا بعد از غذا مصرف نمایید.
عوارض جانبی هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود. اگر چه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود اما در صورت بروز آن با پزشک یا داروساز مشورت نمائید. التهاب پانکراس، درماتیت خفیف، آنژیوادم، سندرم استیونس-جانسون، نارسایی کلیوی، نارسایی قلبی، شوک آنافیلاکسی، ادم محیطی، کاهش قند خون، یبوست، راش پوستی، بالا رفتن آنزیم های کبدی، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، التهاب گلو، سردرد، اسهال، درد شکمی، تهوع، استفراغ، کهیر، درد ماهیچه، درد مفاصل، درد کمر، کاهش اشتها، التهاب رگ های پوستی، خشکی دهان، خواب آلودگی، گیجی، اختلالات نعوض
مقدار و نحوه مصرف دسته دارویی: ضد دیابت درمان دیابت نوع دو: ۱۰۰ میلی گرم، یک بار در روز.
هشدارها سیتاگلیپتین بهتر است در افراد زیر ۱۸ سال مصرف نشود. در حین مصرف دارو از نوشیدن الکل و فرآورده های الکلی خودداری کنید. اگر در حین مصرف دارو علایم پانکراتیت (درد شدید مداوم شکمی) بروز کرد، دارو را قطع کرده و سریعا به پزشک مراجعه نماييد.. مصرف این دارو ممکن است در بعضی از افراد باعث خواب آلودگی و سرگیجه شود، لذا ضمن درمان از رانندگی و کار با ماشین آلات دقیقُ، خودداری کنید.
کاتالوگ کاتالوگ سیتاگلیپتین 25
فهرست