دالپریدین (فامپریدین)

دالپریدین (فامپریدین)

مشخصات دارویی

گروه درمانی نام ژنریک نام تجاری
Parasympathomimetics Fampridine Dalpridine®
شکل دارویی دوز بسته بندی
Tablet 10 mg 14

دالپریدین (فامپریدین)


عمومی یکی از داروهای خوراکی درمان ام اس یا بیماری مولتیپل اسکلروز است. همچنین در بیماران با آسیب طناب نخاعی کاربرد دارد.این دارو در واقع انتقال عصب را در سلول های آسیب دیده تسهیل می کند و ضعف ناشی از اختلال جریان الکتریکی در این سلول ها را بهبود می بخشد.
عوارض جانبی هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود. اگر چه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود اما در صورت بروز آن با پزشک یا داروساز مشورت نمائید. تشنج، واکنش های حساسیتی ( شوک آنافیلاکسی، آنژیوادم، یبوست، گیجی، عفونت دستگاه ادراری، بی خوابی، تهوع، سرگیجه، استفراغ، سردرد، درد کمر، التهاب گلو، بی حسی و گزگز اندام ها، احساس ضعف جسمی و خستگی، سوزش سر دل، کهیر، اضطراب، احساس عدم تعادل، لرزش بدن، درد شکم، سختی در تنفس (کوتاه شدن تنفس)،کاهش تعداد گلبول های سفید، عفونت ویروسی (آنفلوآنزا)، آنمی، وزوز گوش، گواتر، تاری دید، خشکی دهان، نفخ، دندان درد، آبسه دندان، درد قفسه سینه، التهاب برونش، عفونت گوش، عفونت قارچی، تبخال، افزایش کلسترول و تری گلیسرید خون، افزایش دمای بدن و احساس گرما، کاهش اشتها، پوکی استخوان، میگرن، درد نوروپاتیک، سوزش و احتباس ادرار، احتقان سینوس و بینی.
مقدار و نحوه مصرف بهتر است دارو با معده خالی و یک لیوان پر از آب مصرف شود.
هشدارها در کودکان و افراد زیر ۱۸ سال مصرف نشود. -در سالمندان، قبل و حین مصرف دارو، حتما عملکرد کلیه به طور مرتب بررسی شود. -بهتر است در حین مصرف دارو، هنگام راه رفتن از یک عصا کمک بگیرید. زیرا فامپریدین در بعضی افراد باعث گیجی و عدم تعادل می شود که احتمال به زمین خوردن را افزایش می دهد. -اگر در حین مصرف دارو، هر یک از علایم حساسیت (تورم صورت، دهان، لبها، گلو یا زبان، خارش و قرمزی پوست، سختی در تنفس) مشاهده کردید، سریعا دارو را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.
کاتالوگ کاتالوگ دالپریدین (فامپریدین)
فهرست