اریترومایسین 400

مشخصات دارویی

گروه درمانی نام ژنریک نام تجاری
Antibacterial Drugs Erythromycin Ertcin Cidal®
شکل دارویی دوز بسته بندی
Tablet 400 mg 100

اریترومایسین 400


عمومی اریترومایسین یک داروی ضدمیکروب (آنتی بیوتیک ) می باشد که برای درمان کوتاه مدت عفونت های باکتریایی حاد مانند برخی عفونت های تنفسی، ادراری، پوستی و دهانی تجویز می گردد.
مصرف این دارو تنها با تجویز پزشک برای بزرگسالان و اطفال مناسب است.این دارو با از بین بردن باکتری ها باعث برطرف شدن علائم عفونت می گردد.
اریترومایسین به صورت خوراکی،قطره ی چشمی، آمپول تزریقی و محلول و ژل موضعی موجود می باشد.
اریترومایسین در برخی ضایعات پوستی همچون آکنه و رزاسه توسط پزشکان تجویز می گردد با این حال مصرف آنتی بیوتیک های موضعی بدون تشخیص پزشک توصیه نمی شود.
عوارض جانبی هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود. اگر چه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود اما در صورت بروز آن با پزشک یا داروساز خود مشورت نمائید: تهوع ، استفراغ ، اسهال ، درد معده / گرفتگی و کاهش اشتها ، علائم بیماری کبد (مانند تهوع مداوم / استفراغ ، زرد شدن چشم یا پوست ، ادرار تیره ،درد معده شدید / درد شکم) ، خستگی غیرمعمول ، ضعف عضلانی ، اختلال دركلام ، تاری دید ، افتادگی پلک ، افت شنوایی
مقدار و نحوه مصرف اریترومایسین یک ماده ضد باکتریایی ماکرولید است و در درمان عفونتهای متعدد حساس به اين دارو استفاده می شود كه با اتصال به زیر واحد 50 کمپلکس rRNA باکتریایی عمل كرده و فرآیندهای لازم براي بقا یا تکثیر سلول باکتری را مهار می کند. اریترومایسین در درمان عفونتهاي مختلف در بیماران با حساسیت به پنی سیلین از جمله عفونت های دستگاه تنفسی (مثل عفونت لژیونلا) ، عفونت های پوستی و دهان ، انتريت کامپیلوباکتر ، بیماری لایم ، سفلیس زودرس ، پروستاتیت مزمن ، پیشگیری و معالجه سياه سرفه ، پیشگیری از ديفتري ثانويه در افراد غير مصون ، پیشگیری از موارد ثانویه عفونت استرپتوکوکی گروه A ، پیشگیری از عفونت ذات الریه در فقدان طحال و يا بیماران مبتلا به بیماری سلول داسی شكل، روزاسه و آکنه مورد استفاده قرار مي گيرد. مقدار مصرف عمومی: • دوز معمول كودكان: در عفونت های خفیف تا متوسط ، میزان معمول مصرف اریترومایسین اتیل سوسینات برای كودكان 30 تا 50 میلی گرم در كيلوگرم در روز به صورت دوزهای مساوی تقسیم شده هر 6 ساعت است. برای عفونت های شدیدتر این مقدار ممکن است دو برابر شود. • دوز معمول بزرگسالان: 400 میلی گرم اریترومایسین اتیل سوسینات هر 6 ساعت دوز معمول است. با توجه به شدت عفونت ممكن است مقدار مصرف تا 4 گرم در روز افزایش یابد. اگر دوز دو بار در روز مورد نظر باشد ، ممکن است نیمی از کل دوز روزانه هر 12 ساعت یک بار مصرف شود. همچنین جهت دوز منقسم سه بار در روز، تجویز یک سوم کل دوز روزانه هر 8 ساعت انجام پذير است. – برای درمان اورتریتس ناشی از C. trachomatis یا U. urealyticum: بزرگسالان 800 میلی گرم سه بار در روز به مدت 7 روز. – برای درمان سفلیس اولیه: در بزرگسالان 48 تا 64 گرم در دوزهای تقسیم شده طی یک دوره 10 تا 15 روز تجویز می شود. – برای آمبیازیس روده: بزرگسالان 400 میلی گرم چهار بار در روز به مدت 10 تا 14 روز. – برای استفاده در سیاه سرفه: بزرگسالان 40 تا 50 میلی گرم در کیلوگرم در روز ، به مدت 5 تا 14 روز در دوزهای تقسیم شده تجویز می شود. – برای درمان بیماری لژیونر: بزرگسالان روزانه 1.6 تا 4 گرم در دوزهای تقسیم شده. – دوره درمان را كامل كنيد و دارو را راس ساعت به همراه یک لیوان آب/مايعات میل نمایید . – دارو ميبايست همراه با غذا و يا بدون غذا و در شكل كامل بلعيده شود. – از قطع يا تغيير در ميزان مصرف و نحوه مصرف دارو بدون اطلاع پزشک معالج خودداری نمایید. – چنانچه يك نوبت از مصرف دارو را فراموش كرديد به محض به ياد آوردن ، آن را مصرف نماييد. ولي اگر به نوبت بعدي نزديك بود از مصرف آن خودداري نماييد و از دو برابر کردن مصرف بعدی برای جبران نوبت فراموش شده خودداری کنید و به صورت معمول نوبت بعدی را سر وعده مصرف کنید. از مصرف دو دوز دارو اريترومايسين در يك زمان پرهيز نماييد.
هشدارها
کاتالوگ کاتالوگ اریترومایسین 400
فهرست