پنتوفلکس (پنتوپرازول)

پنتوفلکس (پنتوپرازول)

مشخصات دارویی

گروه درمانی نام ژنریک نام تجاری
Gastrointestinal Drugs Pantoprazole Pantoflex® 40
شکل دارویی دوز بسته بندی
EC Tablet 40 mg 30

پنتوفلکس (پنتوپرازول)


عمومی پنتوپرازول در درمان زخم های خوش خیم معده و دوازدهه، زخم های وابسته به هلیکوباکتری پیلوری، سندروم زولینگر- الیسون، کاهش اسید معده در جراحی و پیشگیری کوتاه مدت بازگشت محتویات معده و درمان بیماری به کار برده می شود.
این دارو می تواند در درمان سوء هاضمه و بیماری رفلکس٬ همچنین در پیشگیری و درمان زخم های مرتبط با NSAIDs استفاده شود.
عوارض جانبی قبل از استفاده از دارو در صورت داشتن مشکلات زیر با پزشک خود مشورت کنید: -نارسایی شدید کبدی -در افرادی که پوکی استخوان دارند و یا کورتیکواسترویید مصرف می کنند. قبل و در حین درمان طولانی مدت با پنتوپرازول ، اندازه گیری سطح سرمی منیزیم پیشنهاد می شود.کاهش سطح سرمی منیزم با علایمی مثل انقباض غیر ارادی ماهیچه ها ، خستگی ، تشنج ، گیجی و بی نظمی ریتم قلب می شود. مصرف طولانی مدت پنتوپرازول (بیش از سه سال ) ممکن است منجر به کاهش جذب ویتامین B12 شود.
مقدار و نحوه مصرف درمان رفلاکس معده به مری : 80-20 میلی گرم یک بار در روز برای 4 هفته برای پیشگیری از رفلاکس معده به مری : 20 میلی گرم یک بار در روز درمان بیماری زخم معده : 40 میلی گرم یک بار در روز برای 8-4 هفته درمان بیماری زخم دوازدهه : 40 میلی گرم یک بار در روز برای 4 هفته پیشگیری از زخم ایجاد شده توسط داروهای ضد التهاب غیر استروییدی : 20 میلی گرم یک بار در روز نحوه مصرف : قرص باید به طور کامل بلعیده شود ، از شکستن و خرد کردن و جویدن آن بپرهیزید. قرص را میتوان به همراه غذا یا با فاصله از غذا مصرف نمود. بهترین زمان مصرف صبح ها قبل از صبحانه می باشد. در افرادی که توانایی بلع ندارند ، می توان قرص را فقط در آب سیب حل نمود و سی دقیقه قبل از غذا مصرف نمود.
هشدارها تداخل دارویی با سالیسیلات ،متوتروکسات ،پوسا کونازول، فلوکونازول ،کتوکونازول،ایترکونازول،وارفارین، دیگوکسین،مایکوفنولات ، آمپی سیلین ، نمک های آهن ، فلووکسامین ، ریفامپین ، گیاه Hypericum perforatum
کاتالوگ کاتالوگ پنتوفلکس (پنتوپرازول)
فهرست