تئوزین (تئوفیلین جی)

مشخصات دارویی

گروه درمانی نام ژنریک نام تجاری
Bronchodilator and Anti-asthma drugs Theophylline/ Guaifenesin Theozin®
شکل دارویی دوز بسته بندی
Syrup (50/30) mg/ 5 ml 120 ml

تئوزین (تئوفیلین جی)


عمومی داروی تئوفیلین جی ترکیبی از دو داروی تئوفیلین و گایافنزین است و در درمان علائم آسم، برونشیت و آمفیزم استفاده می‌شود.

گایافنزین یک خلط‌آور است و با کاهش تراکم و چسبندگی ترشحات مجاری سینه و گلو باعث راحت‌تر شدن خروج خلط از طریق سرفه می‌گردد.

تئوفیلین یک برونکودیلاتور است که با راههای متعددی همچون شل کردن ماهیچه‌های ریه‌ها و سینه برای افزایش عبور هوا، افزایش انقباض دیاگرام برای افزایش جذب هوا توسط شش‌ها و کم کردن واکنش ریه‌ها به مواد آلرژیک و موادی که باعث التهاب می‌شوند، عمل می‌کند.

عوارض جانبی هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود. اگر چه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود اما در صورت بروز آن با پزشک یا داروساز خود مشورت نمائید: آريتمي، تحريك سيستم عصبي مركزي، تشنج، اسهال، التهاب معده، سردرد، بي خوابي، تهوع، افزايش ضربان قلب، استفراغ، هيپوكالمي (كاهش پتاسيم خون).
مقدار و نحوه مصرف مقدار مصرف هر دارو را پزشك معين مي نمايد. اما مقدار مصرف معمول اين دارو به شرح ذيل است: دسته دارويي: گشاد كننده برونش-خلط آور درمان آسم مزمن: کودکان 8-1 سال: ۲۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزانه در سه دوز منقسم. کودکان 11-9 سال: ۱۶ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزانه در سه دوز منقسم. کودکان 15-12 سال: ۱۳ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزانه در سه دوز منقسم. بزرگسالان سالم و غیر سیگاری: ۱۰ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزانه در سه دوز منقسم. بزرگسالان سالم و سیگاری: ۱۶ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن روزانه در سه دوز منقسم.
هشدارها
کاتالوگ کاتالوگ تئوزین (تئوفیلین جی)
فهرست