فنو فیبرات

فنو فیبرات

- این دارو برای بیماری فعلی شما تجویز شده است، لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه آن به دیگران، خودداری نمایید. - بهتر است فنوفیبرات در کودکان مصرف نشود.

عوارض جانبی

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود. اگر چه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود اما در صورت بروز آن با پزشک یا داروساز مشورت نمائید. اختلالات گوارشی (بی اشتهایی، تهوع، ناراحتی معده)، سردرد شدید راجعه،گیجی، سرگیجه، خستگی، راش پوستی، خارش، حساسیت به نور،کچلی، ضعف جنسی، آنمی، لوکوپنی، ترومبوسیتوپنی، افزایش ALT و AST، میوپاتی و رابدومیولیز، افزایش کراتینین خون، نارسایی حاد کلیه، ژنیکوماستی، افزایش ریسک تولید سنگ های صفراوی، نوروپاتی محیطی، التهاب پانکراس، اختلال نعوض، آمبولی ریوی،کهیر و سندرم استیونس- جانسون.

مقدار و نحوه مصرف دارو

دسته دارویی : ضد هایپرلیپیدمی (مشتق اسید فیبریک) مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می نماید اما مقدار مصرف معمول دارو به شرح زیر است: - درمان هایپرتری گلیسریدمی و هایپرکلسترومی یا دیس لیپیدمی ترکیبی: 200 میلی گرم یک بار در روز که می تواند به 267 میلی گرم روزانه افزایش یابد.

هشدارها

- در طی درمان با فنوفیبرات (مخصوصا اگر همراه با استاتین ها مصرف شود)، به طور مرتب عملکرد کبدی و کراتین کیناز کنترل شود. - در طی درمان با فنوفیبرات ،تعداد سلول های خونی در طی 12 ماه اول مصرف به طور مرتب کنترل شود. - قبل از درمان، مقادیر پایه لیپید و عملکرد کبدی باید بررسی شود و در طول درمان با دارو ،تست های عملکرد کبدی هر سه ماه یک بار در سال اول کنترل شود. و در صورت افزایش بیش از حد آنزیم های کبدی، مصرف دارو باید قطع گردد. - در صورت عدم دستیابی به نتیجه مطلوب در عرض دو ماه با مصرف حداکثر دوز مجاز روزانه مصرف دارو باید زیر نظر پزشک قطع گردد. - مصرف دارو ممکن است باعث ایجاد دردهای عضلانی شود. در صورت مشاهده چنین حالتی موضوع را سریعا به اطلاع پزشک خود برسانید.

تداخلات دارویی

در صورت مصرف سایر داروها خصوصاً وارفارین و سایر کومارینها، داروهای کاهنده کوآنزیم HMG و سیکلوسپورین موضوع را به اطلاع پزشک خود برسانید.