ریواروکسابان 20میلی گرم

ریواروکسابان 20میلی گرم

قرص 15 و 20 میلی¬گرمی همراه غذا مصرف گردد، در صورتی که بیمار قادر به بلعیدن قرص نباشد، می¬توان قرص را در آب یا آب سیب حل و سریعاً همراه غذا مصرف نمود. بیماران مبتلا به فیبربلاسیون دهلیزی دارو را همراه وعده عصرانه مصرف نمایند. در صورت فراموش کردن مصرف یک نوبت از دارو،به محض یاد آوری آن را مصرف نمایید.

عوارض جانبی

خونریزی، مشکلات گوارشی(اسهال، تهوع، استفراغ و یبوست)، کمر درد، خستگی، کهیر، خارش، گرفتگی عضلات، شوک آنافیلاکسی و سنکوب.

مقدار و نحوه مصرف دارو

دوز معمول بزرگسالان: پیشگیری از ترومبوز ورید عمقی:در ابتدا 10 میلی¬گرم یکبار در روز(اولین دوز باید حداقل 6 تا 10 ساعت پس از جراحی تجویز شود) در عمل جراحی ران: دوره درمان 35 روز می¬باشد. عمل جراحی زانو: دوره درمان 12 روز می¬باشد. درمان ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریوی: دوز شروع 15 میلی¬گرم دو بار در روز برای 21 روز.دوز نگهدارنده: 20 میلی¬گرم یکبار در روز. فیبریلاسیون دهلیزی: 20 میلی¬گرم یکبار در روز. کاهش ریسک بازگشت ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریوی: 20 میلی¬گرم یکبار در روز. دوز در نارسایی کلیوی: در پیشگیری و درمان ترومبوز ورید عمقی و درمان آمبولی ریوی و کاهش ریسک بازگشت ترومبوز ورید عمقیکلیرانس کراتینین کمتر از 30 میلی¬لیتر در دقیقه منع مصرف دارد. در فیبرپلاسیون دهلیزی کلیرانس کراتینین بین 15 تا 50 میلی¬لیتر در دقیقه 15 میلی¬گرم یکبار در روز. کلیرانس کراتینین کمتر از 15 میلی¬لیتر بر دقیقه منع مصرف دارد. دوز در نارسایی کبدی: در نارسایی متوسط وشدید منع مصرف دارد.

هشدارها

در صورت نیاز به عمل جراحی،مصرف دارو باید حداقل 24 ساعت قبل از آن با نظر پزشک قطع گردد. این دارو ریسک خونریزی را افزایش می¬دهد، لذا در حین مصرف باید به نشانه¬های خونریزی توجه شود.

تداخلات دارویی

مصرف همزمان با داروهای ضد پلاکت(کلوپیدوگرل و پراسوگرل)، آسپرین،وارفارین،کاربامازپین، فنی توئین، ریفامپین، ریتوناویر، وریکونازول، کتوکونازول، ایتراکونازول، هپارین، انوکساپارین و ضدالتهاب های غیراستروئیدی.