پرگابالین

پرگابالین

پرگابالین یک داروی ضد صرع است که به عنوان درمان کمکی در بیماری صرع نسبی یا پارشال به کار می رود. این دارو در مواردی مانند اختلالات گسترده اضطرابی و یا درد های نوروپاتی و فیبرومیالژی تجویز می گردد. 1و2

عوارض جانبی

این فراورده نیز مانند سایر مواد دارویی به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود؛ البته همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود. رایج ترین عارضه این دارو، خواب آلودگی و سردرد می باشد. سایر عوارض این دارو شامل موارد زیر می باشد: تاری دید، دوبینی، افزایش اشتها و افزایش وزن، خشکی دهان، یبوست، تهوع، نفخ، اسهال، توهم، کاهش لیبیدو، اختلالات نعوظ، تحریک پذیری، اختلال تمرکز، سرگیجه، آتاکسی، لرزش، خستگی مفرط، ادم. در صورت مشاهده علایم تنفسی و آلرژی به دارو و نیز در صورت ادامه عوارض فوق و یا شدت گرفتن آنها به پزشک خود مراجعه نمایید.

مقدار و نحوه مصرف دارو

دوز مورد نیاز شما توسط پزشک معالج تعیین می گردد. در صورت فراموش نمودن نحوه مصرف، با پزشک خود تماس حاصل فرمایید. پرگابالین، در دو یا سه دوز مجزا به شکل خوراکی و طبق تجویز پزشک مصرف می گردد. این دارو می تواند همراه غذا و یا بدون آن مصرف شود. • در بیماری صرع، اختلالات اضطرابی، دردهای ناشی از نوروپاتی و فیبرومیالژی، دارو با دوز اولیه 150 میلی گرم در روز آغاز شده سپس با توجه به پاسخ بیمار و تشخیص پزشک ، طی دوره های معیین، تا 450-600 میلی گرم روزانه افزایش می یابد • تنظیم دوز در افرادی که دچار نارسایی کلیه هستند بر اساس کلیرانس کراتینین و توسط پزشک انجام می گردد.1و2 در صورت مصرف تصادفی بیش از میزان توصیه شده دارو، بلافاصله به پزشک خود اطلاع داده به مراکز درمانی مراجعه فرمایید. مصرف منظم پرگابالین (ساعت معین روزانه) در اثربخشی دارو نقش مهمی ایفا می کند. لذا در صورت فراموشی یک دوز دارو، به محض یادآوری، دارو را میل نمایید مگر آنکه همزمان با دوز بعدی باشد. که در این صورت از مصرف دوز فراموش شده صرفه نظر نموده طبق روال قبل ادامه دهید. و از دوبرابر نمودن دوز دارو پرهیز نمایید.

هشدارها

- این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی و عدم تمرکز و تعادل گردد لذا در حین مصرف این دارو از انجام کارهایی که نیاز به تمرکز دارند خود داری فرمایید - هرگونه ناراحتی قلبی و یا سابقه بیماری کلیوی و دیابت را پیش از درمان با این دارو به پزشک خود اطلاع دهید - هرگونه تاری دید و یا اختلال در بینایی را در صورت ادامه دار بودن به سرعت به پزشک خود گزارش کنید - در صورت شیردهی، وقوع بارداری و یا قصد بارداری، پزشک خود را مطلع سازید - هرگونه ضایعه پوستی و یا تورم و قرمزی در ناحیه زبان و صورت را فورا به پزشک خود اطلاع دهید - مصرف این دارو در کودکان و افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود - هرگز بدون توصیه پزشک داروی خود را قطع ننمایید 1و 2 و 3 و 4

تداخلات دارویی

پرگابالین با الکل، برخی آرامبخش های سیستم اعصاب مرکزی و تعدادی از داروهای ضد دیابت تداخل دارد. لذا پیش از شروع این دارو، پزشک خود را از سایر داروهایی که مصرف می کنید مطلع سازید. 1 پرگابالین با داروهای ضدبارداری خوراکی تداخل ندارد.