پرگابالین

پرگابالین

- این دارو برای بیماری فعلی شما تجویز شده است، لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه آن به دیگران، خودداری نمایید. در طی درمان با این دارو، بیمار باید به طور مرتب از نظر بینایی بررسی شود و هر گونه اختلال در بینایی فرد به اطلاع پزشک معالج برسد. این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی و عدم تمرکز و تعادل گردد لذا در حین مصرف این دارو از رانندگی و انجام کارهایی که نیاز به تمرکز دارند خودداری فرمایید.

عوارض جانبی

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود. اگر چه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود اما در صورت بروز آن با پزشک یا داروساز مشورت نمائید. خواب آلودگی ، گیجی،تاری دید، دوبینی، افزایش اشتها و افزایش وزن بدن، خشکی دهان، یبوست، تهوع، نفخ، سرخوشی، کاهش میل جنسی، اختلالات نعوظ، تحریک پذیری، لرزش بدن، خواب رفتگی اندام ها، سختی در تکلم، اختلال در تمرکز و حافظه، سرگیجه، اختلال در هماهنگی اعضای بدن و راه رفتن، خستگی مفرط، ادم، سنکوپ و نارسایی احتقانی قلب، نارسایی کلیوی برگشت پذیر، افزایش آنزیم های کبدی، رابدومیولیز (اسیب و تخریب عضلات ارادی)، ژنیکوماستی (بزرگ شدن پستان)، کاهش تعداد پلاکت و واکنش های حساسیتی.

مقدار و نحوه مصرف دارو

دسته دارویی : ضد صرع -درمان صرع: ۱۵۰ میلی گرم روزانه در ۲-۳ دوز منقسم، سپس براساس پاسخ فرد به دارو می توان یک هفته بعد دوز را به ۳۰۰ میلی گرم روزانه و سپس 600 میلی گرم روزانه افزایش داد. -درمان اختلالات گسترده اضطرابی: 150 میلی گرم روزانه در 3-2 دوز منقسم ، سپس هر هفته می توان دوز را 150 میلی گرم افزایش داد. ماکزیمم دوز روزانه : 600 میلی گرم -درمان درد نوروپاتی: 150 میلی گرم روزانه در 3-2 دوز منقسم ، سپس براساس پاسخ فرد به دارو بعد از 7-3 روز می توان دوز را به 300 میلی گرم روزانه افزایش داد. ماکزیمم دوز روزانه : 600 میلی گرم (ماکزیمم دوز روزانه در افراد با نوروپاتی دیابتی 300 میلی گرم) -فیبرومیالژی: 150 میلی گرم روزانه در 3-2 دوز منقسم، سپس براساس پاسخ فرد به دارو بعد از یک هفته می توان دوز را به 300 میلی گرم روزانه افزایش داد. ماکزیمم دوز روزانه: 450 میلی گرم

هشدارها

- -هرگز بدون توصیه پزشک و ناگهانی، مصرف دارو قطع نشود، بلکه در طی حداقل یک هفته دوز دارو کم شده و سپس قطع گردد. عوارض ناشی از قطع ناگهانی دارو: اسهال، سردرد، بی خوابی و تهوع. -در طول درمان با این دارو تعداد پلاکت خون و سطح کراتین کیناز خون ارزیابی شود. -در طول درمان با این دارو هر گونه درد ماهیچه ای به پزشک اطلاع داده شود. -در صورت بروز آنژیوادم (ورم دهان، لثه، صورت و گردن) دارو را قطع کرده و سریعا به پزشک مراجعه شود. مخصوصا در افرادی که در کنار پرگابالین از داروهای ACEIs (کاپتوپریل، انالاپریل، ...) استفاده می کنند. -در مردانی که قصد بچه دار شدن دارند، به دلیل ریسک تراتوژنیسیته بودن دارو بر روی جنین، با احتیاط و تحت نظر پزشک متخصص مصرف شود. -در صورت وقوع واکنش حساسیتی شدید (سختی در تنفس، قرمزی و تاول پوست) دارو را قطع کرده و سریعا به پزشک مراجعه کنید.

تداخلات دارویی

الکل و فرآورده های حاوی الکل ، لورازپام ، اکسی کدون ، کاپتوپریل ، انالاپریل ، لیزینوپریل ،پیوگلیتازون